Fotoaparát z Francie, stativ z Velké Británie a objektivy z USA? Žádný problém. K tomu dnes stačí trocha (ne)znalosti cizího jazyka a platební karta. Zámoří, Evropa, ale především Asie lákají zajímavými cenami a výrobky.
Proč nakupovat v zahraničí?
Důvodů může být celá řada. V zahraničních e-shopech naleznete širší sortiment a hlavně nižší ceny. Nejde jen o to ušetřit, ale některé výrobky u nás prostě nenajdete. Ať už se jedná o některou značku oblečení, bot, elektroniky, rybářských potřeb pro fishing nebo ozdob, šperků a outdoorového vybavení z Wish či AliExpress nebo nejnovější čtečku knih od Amazonu. Nebojte se nakupovat v zahraničí. Mnoho lidí ušetří tisíce i desetitisíce korun, když nakupují v zahraničí přes internet. Levněji se v cizině dá koupit úplně vše – elektronika, oblečení, auta, boty, nábytek, možnosti jsou omezeny jen naší představou. Stačí jen znát odpověď na otázku:
Kde zboží v zahraničí hledat?
Vyplatí se srovnávat ceny stejného zboží i s obchody z různých zemí. Při nakupování v zahraničí se musí připočíst k ceně ještě náklady na stát (daň) a dopravu. Musíte počítat rovněž s delší dobou přepravy a s nebezpečím z toho plynoucí. Při přepravě Vámi zaplaceného výrobku z opačného konce planety se totiž může stát cokoliv. Balík se může lehce ztratit nebo poškodit. Nakonec i při započítání všech těchto faktorů mnohdy často vyjde cena levněji než nákup v tuzemsku. Zatímco u nás je nejrozšířenějším způsobem placení dobírka, při nakupování v zahraničí budete potřebovat určitě platební kartu s povolenými elektronickými transakcemi. Bez ní se prostě neobejdete. Většinou se jedná o embasované karty s vyraženým číslem i jménem. Na kartě je vidět jak mírně vystupují. Všechny banky tyto karty nabízejí, ale nebývají součástí základní nabídky. Měli byste si dodatečně požádat o povolení platebních transakcí přes internet. Při nakupování v zahraničí je dobrá znalost nebo alespoň částečná znalost jazyka podmínkou, především angličtiny. Můžete využít i online translační nástroje během nakupování. Nicméně při jejich využívání nemusí vždy vše korektně fungovat jak má. Proto aspoň částečná znalost jazyka je vždy dobrá.
Pozor na padělky
Při nakupování v e-shopech ze zahraničí můžete lehce narazit na padělek, proto si dávejte pozor na padělky při vybírání zboží v zahraničí, zvláště z Asie. Můžete být pak nemile překvapeni, když si objednáte značkový tablet, mobil, notebook či luxusní hodinky, kabelku za několik dolarů a jde o padělek. Celníci zboží jednoduše zabaví. Při snaze ušetřit peníze ve skutečnosti o ně bohužel přijdete. Abyste se tomu vyhnuli, existuje malá rada -vždy čtěte velmi podrobně celý popis výrobku. Můžete tak narazit na zvláštnosti třeba „iPhone-like“ stoprocentně nebude „iPhone“, „Addibas“ zase určitě nebude „Addidas“ a tak podobně. Buďte proto citliví na obrázky a na text u výrobků. Jedině to Vás může zachránit od zabavení zboží celníky.
Nakupujeme v EU
Nejjednodušší z nakupování v zahraničí je nakupování v rámci Evropské Unie. Za zboží zaslané v rámci EU Vám totiž celní správa nevyměří žádné clo ani DPH. Výjimku tvoří pouze alkohol a cigarety. Mezi top státy v nakupování ze zahraničí u nás patří Německo, Francie, Holandsko a Polsko. Velké spousty lidí nakupuje hlavně skrze německý Amazon.de, eBay, polské Allegro (čili Aukro). Na eBay si musíte dávat pozor od koho zboží nakonec odebíráte. Zda má sídlo v EU. Jinak by toto zboží po překročení limitu podléhalo clu a sazbě DPH. Oblečení, boty, knihy, elektroniku nebo různé další věci můžete nakoupit třeba na JD Sports, SportsDirect.com, crocs.eu, Fab.com. Většinou si zboží od nich můžete nechat poslat přímo i do Česka. Velmi populární je dnes i nakupování z Polska. Stačí vyhledat obchod na ceneo.pl. Pokud potřebujete koupit výrobek, ale internetový obchod do česka neposílá nebo je poštovné do Česka drahé, tehdy stačí využít službu zprostředkovaného nákupu. Stačí vyhledat, kdo tuto službu nabízí a domluvit se.
Clo a DPH mimo EU
Při nákupu zboží mimo EU musíte počítat s tím, že Vám hrozí zaplacení DPH a cla. DPH je celní správou vyměřeno v případě, že hodnota zboží přesáhne částku 22 EUR. Clo je uvaleno na zásilky, jejichž hodnota překročí 150 EUR. Koupíte výhodně třeba nový iPhone za 1000 dolarů? Mohl by se Vám nepříjemně prodražit, pokud budete muset zaplatit clo a DPH. Místo necelých pětadvaceti tisíc by Vás mohl vysněný iPhone stát téměř 32 000. I kdyby Vás někdo ujišťoval jak moc se to vyplatí, nemůžete na to spoléhat. Je lépe si vše dopředu vždy zjistit. Když si necháte zaslat balíček s hodnotou 1000 dolarů (25000 korun) na celnici jej zkontrolují. Zjistí skutečnou hodnotu, vyměří celní dluh a balíček následně bude doručen na dobírku. Hodnotou dobírky bude vyměřená výše cla a daně. Pokud vám náhodou přijde balíček, jenž nebude proclen, přitom bude jeho hodnota vyšší než zmíněných 22 eur, není to změnou pravidel, ale benevolencí, případně nepozorností pracovníků dopravce, který měl zásilku předložit k celní kontrole. Co takhle vyhnout se placení cla a DPH? A zkusit příbuzné v cizině? Co když zaplatím a pošlu zboží příbuzným, kteří je přebalí a pošlou ke mně. Jenže ani takhle to nefunguje. V případě soukromých zásilek je bezcelní limit zvýšen na 45 eur, což je asi 1100 korun. Od této částky podléhají i soukromé zásilky proclení a doúčtování daně z přidané hodnoty. Pokud máte do ciziny, tedy oblasti mimo EU, cestu sami, bude výhodnější si zboží přímo přivézt. Maximální hodnotu věcí, které si můžete dovézt, lze zjistit na stránkách celní správy. Každopádně i tak se vyplatí zboží si koupit v zahraničí.
Co takhle USA
Pořád ještě přemýšlíte lokálně? Co tak rovnou zkusit něco za oceánem, třeba USA. Při nakupování v USA musíte počítat s tím, že drtivá většina amerických e-shopů zboží do Česka neposílá. Tamní obchodníci se bojí možných podvodů a platby ze zahraničí pro ně představují riziko. Proto raději platby v zahraničí vydanými kartami nepřijímají. Ne vždy to platí, jen je s touto možností třeba počítat. Řešením zmiňovaných problémů je asistovaný nákup. Stačí vyhledat ve vyhledávači frázi „Zásilky z USA“ a nakupovat. Tyto služby umožňují za poplatek zřídit doručovací adresu v USA. Následně z této adresy přeposlat objednané zboží k nám do Česka. Některé služby nabízejí i kompletní asistovaný nákup, kdy vše zaplatí za zákazníka. Musíte pamatovat, že ceny těchto služeb navýší konečnou částku objednávky. E-shopy k nakupování můžete hledat v USA například pomocí zbožových srovnávačů, jako je třeba google.com/shopping. Zboží můžete koupit i na americkém Amazonu, jen musí být Váš výrobek zařazen mezi položkami Amazon Global. Nakupování v Amazonu má výhodu, že přímo vyměří clo a DPH za české celníky. Tak budete znát konečnou cenu. Nakoupit na opačné straně Zeměkoule dnes není žádný problém. Musíte jen vědět co chcete koupit, kolik jste ochotni za zboží zaplatit. Pak už si lehce spočítáte, zda se Vám vyplatí nechat si zboží poslat z druhé strany planety.
Nebo raději Čínu
V nákupech ze zahraničí jednoznačně vévodí především Čína. Asijské e-shopy lákají nejen nízkými cenami, ale často také velmi nízkým poštovným. Mnohdy nabízejí u výrobků i zaslání zboží zdarma. Čínští obchodníci využívají dumpingových cen poštovného, které v rámci podpory exportu zavedla tamní vláda. Mnoho Čechů nakupuje na čínských e-shopech a má s nimi velmi dobrou zkušenost. Před nákupem z Číny je potřeba si vše dobře promyslet, neboť nižší cena nemusí vyvážit případnou reklamaci výrobku. Reklamace totiž může být někdy velmi obtížná i nemožná. Existují desítky e-shopů, které zasílají svůj sortiment do Evropy. Mezi nejznámější patří AliExpress.
Krásně můžete na těchto serverech ušetřit při nakupování pomocí cashback systémů. Většinou jsou tamní obchodníci velmi snaživí a zboží vždy odešlou okamžitě. Při nakupování počítejte s tím, že samotné doručení může trvat 1–6 týdnů a další čekání na dodavatele už by mohlo být pro vaši trpělivost příliš. Obchod si nejdřív vyzkoušejte, kupte jednu či dvě věci za pár dolarů a zjistíte, jestli jste spokojeni. Pokud nechcete čekat, můžete zvolit i jiné způsoby doručení. Tím ale přijdete o největší výhodu, bezplatné doručování. Při větších nákupech dejte pozor na překročení hranice pro platbu cla a DPH. Nečekejte zázraky, kvalita zboží odpovídá ceně. Obal na mobil může stát dolar i dvacet dolarů a věřte, že mezi nimi bude velký rozdíl (minimálně třeba v použitém materiálu). Dávejte si pozor na padělky. Na výše zmíněných webech se většinou zboží nevydává za něco jiného než se píše proto buďte obezřetní.
Jak na placení v zahraničí
Americké i asijské obchody používají většinou platební brány. Můžou to být PayPal, PayU či jiné. Pro nakupujícího to znamená, že může platit převodem z PayPal účtu. PayPal se tak využívá jako jakási nabitá „peněženka“. Nebo se platí pomocí karty, kterou máte ke svému účtu na PayPal připojenou. PayPal Vám zaručuje bezpečnou platbu a silnější pozici při případných obtížích a sporech s prodejcem.
Nejnovější komentáře