Co vše nevíte o spořicích účtech a jejich nabídka na trhu pro letošní rok.

Jak již napovídá sám název této služby, spořicí účet slouží ke spoření peněz. Každá banka má však jinou nabídku s různými parametry. Možností je na trhu tolik, že mnohdy lidé nevědí, jak se v nich zorientovat. Náš server Jak-nakoupit-neprohloupit.cz vám proto přináší návod, jak se ve spořicích účtech vyznat a také jsme pro vás připravili souhrn a porovnání aktuálních nabídek.

Co je spořicí účet s podle čeho vybírat?

Spořicí účty slouží k dlouhodobému uložení peněz popřípadě k tvorbě finančních rezerv. Ve srovnání s termínovanými vklady jsou peníze na spořicím účtu kdykoli k dispozici a díky vyšším úrokům, než má běžný účet, dokáže spořící zmírnit následky inflace (nárůst cen a tím pokles hodnoty měny). Právě výše úroku je hlavním, ne však jediným měřítkem. Zohlednit byste měli i parametry jako jsou například:

  • Poplatky
  • Podmínky výběru
  • Služby jako internetové bankovnictví, propojení s běžným účtem nebo samostatná karta

Pokud chcete zjistit, jak je který spořicí účet výhodný, je třeba porovnat nejen úroky, ale i tyto parametry. My vám proto přinášíme praktické srovnání, ve kterém se dozvíte nejen nabízená procenta, ale také další parametry, které se k danému spořicímu účtu vztahují. Pojďte se tedy podívat na nabídku nejznámějších bank a nejvýhodnějších nabídek na trhu.

Raiffeisenbank

Účet s názvem eKonto XL od Raiffeisenbank jsme vybrali jako první z toho důvodu, že na první pohled poskytuje nejvyšší úrok a to 3%. Samozřejmé ale je, že jako u každé banky, i zde najdeme určité podmínky. První je, že výhodnou sazbu získáte k založení běžného účtu a jen pro vklady do výše 150 000 Kč. Druhým omezením je doba platnosti – 3% vám vydrží po dobu šesti měsíců. Po půl roce se sníží na 1% a to jen za podmínky, že bude svůj běžný účet aktivně využívat. Za aktivní využívání účtu se počítá měsíční připsání částky alespoň 15 000 Kč a zároveň zrealizování alespoň tří transakcí. Mezi výhody spoření u Raiffeisenbank patří vedení zdarma, možnost snadné správy v internetovém a mobilním bankovnictví a také služba „Inteligentní spoření“, jež umožňuje automatické převody dle individuálního nastavení mezi osobním a spořicím účtem, aniž byste se museli o cokoliv starat.

ING bank

Spořicí účet od ING bank se nazývá ING Konto. Je tu pro nové, ale i stávající klienty i pro ty, kteří zde nemají běžný účet. K vašemu spoření vám nabídne úrok 2% a stejně jako u předchozí banky, je zde doba platnosti šest měsíců. Výše úroku platí pro vklad až do 300 000 Kč za měsíc. Nabídku můžete využít jednorázově i opakovaně. Po šesti měsících nebo při vložení částky vyšší než 300 000 Kč bude váš úrok dle platného sazebníku – to znamená 0,5% pro vklad do výše 300 000 Kč (včetně) a 0,1% pro vklad nad 300 000 Kč. ING bank dále přináší pro tento spořicí účet vedení zdarma a možnost výběru bez výpovědní lhůty a bez poplatku.

ČSOB

Pokud chcete vedení bez poplatku s možností okamžitého výběru též zdarma a mít tak peníze po ruce ihned, když si vzpomenete, mohla by vás zaujmout právě tato nabídka. Banka ČSOB aktuálně v porovnání s dvěma předchozími společnostmi nenabízí pouze časově omezené akce pro spořicí účty. Zato přichází hned se dvěma typy spoření:

  • Klasický spořicí účet s pevnými úroky
  • Duo Profit – spoření spolu s investováním

Klasický spořicí účet má s běžným účtem úrok 0,21% a pokud navíc pravidelně investujete, získáte až 0,41%. Naproti tomu Duo Profit je s investicemi neodmyslitelně spojený. Při splnění podmínek získáte úrokovou sazbu 3% na dobu jednoho roku. Výše vkladu nesmí překročit hodnotu investované částky a minimální vklad je 30 000 na spoření i do investic. Pokud si chcete peníze vybrat, ze spořicího účtu je budete mít k dispozici do 24 hodin, z podílových fondů do několika dní. Pokus nemáte s investicemi zkušenosti, nezoufejte – v ČSOB vám rádi se vším pomohou a podají vám informace.

Air bank

Air bank nabízí vysoký úrok 1,3% bez časového omezení do výše 250 000 Kč a od této částky výše pak 0,4%. Zisk výhodného úroku na spořicím účtu je podmíněný tím, že v předchozím měsíci alespoň 5 kát využijete platbu kartou u vašeho běžného účtu. Mezi velké výhody u Air bank patří možnost vést spoření v české měně, ale i druhý v eurech a třetí v amerických dolarech. Na účtu můžete používat tzv. „obálkový systém“. Vytvoříte si virtuální „obálky“, což jsou složky, jež si můžete pojmenovat například „dovolená“, „sekačka“ nebo „kuchyňská linka“, podle toho, na co šetříte. Do každé z obálek pak můžete ukládat samostatně finance a šetřit na každou z položek odděleně. Převod peněz ze spořicího na běžný účet je velice snadný – zvládnete jej ve vteřině třeba jediným tahem.

Equa bank

Další bankou, na kterou se podíváme, je Equa bank. Ta nabízí hned několik typů spořicího účtu s různými výhodami. Oba mají vedení zdarma a pro oba je, jako ve většině případů, vyžadován běžný účet právě u této banky. Hlavním rozdílem je měna, ve které si spořicí účet vedete. Equa bank přináší svým klientům možnost šetření v české měně i v eurech. Její spořicí účty jsou pojmenované:

  • Spořicí účet HIT (v Kč)
  • Spořicí účet EXTRA (v eurech)

HIT účet nabízí úrokovou sazbu 1,2% do 200 000 a nad 200 000 Kč pak úrok 0,2%, pokud splníte podmínku zaplatit v jednom měsíci alespoň 3x kartou nebo pokud bude aktuální hodnota investice k poslednímu dni v měsíci alespoň 50 000 Kč. Pro účet v eurech zvaný EXTRA získáte úrok 0,1% pro vklad do 200 000 eur + jako prémii též nazvanou EXTRA úrok 0,1%, která je připsána, pokud v daném měsíci z účtu neproběhla odchozí platba.

Komerční banka

Komerční banka se svým spořicím účtem – kontem Bonus Invest – přináší zákazníkům zajímavou a atraktivní dvousložkovou úrokovou sazbu. Získáte tak spoření se základním úrokem, který se může měnit v závislosti na situaci na finančním trhu a k tomu navíc bonusovou sazbou, jejíž výši vám Komerční banka garantuje po celý rok. Úroky ze základní sazby se připisují čtvrtletně, bonusy jednou za půl roku. Peníze si můžete kdykoliv vybrat bez výpovědní lhůty a nechybí ani praktické internetové bankovnictví.

Moneta

Další zajímavou banku, která nabízí spořicí účet, je Moneta. Na rozdíl od některé konkurence, která obvykle trvá na vedení běžného účtu právě u sebe, je Moneta značně benevolentní. Svůj úrok na spořicí účet, který činní až 1,2% při vkladu do 500 000 Kč a 0,1% pro částky nad touto hranicí nabízí všem bez rozdílů, ať mají svůj běžný účet kdekoliv. Připisování úroků probíhá jednou měsíčně. U Monety je samozřejmostí vedení, založení i případné zrušení spořicího účtu zdarma a možnost využívání internetového bankovnictví. Účet získáte na dobu neurčitou, bez termínů a výpovědních lhůt. Další velkou výhodu je, že si ho můžete sjednat on-line z pohodlí domova.

mBank

Zajímavý systém pro své klienty zvolila mBank. Nabízí rovnou dva typy účtů, které se značně liší svými parametry. Oba mají vedení i založení bez poplatku, zdarma nabízejí internetové bankovnictví, založení on-line a úrok 0,3% do 100 000 Kč, dále pak 0,1%. Jinak se ale liší ve velké většině parametrů. Můžete si tedy vybrat, jaký z účtů vám bude vyhovovat více:

  • mSpoření
  • eMax Plus

Spořicí účet mSpoření, stejně jako například ten u výše zmíněné Monety, je dostupný i pro lidi, kteří mají běžný účet i u jiné banky – tehdy však nezískají zdaleka tak vysoký úrok. Naopak mSpoření je pouze pro klienty mBank a umožňuje uspořit nejen trvalým příkazem k převodu na spořicí účet, ale také zaokrouhlováním transakcí a dokonce připisováním 1 až 10% z každé provedené platby. Podmínkou je zaplatit měsíčně kartou minimálně 4 000 Kč.

Fio banka

Mezi sérii bank, které nevyžadují vedení běžného účtu u sebe, patří i Fio banka. K účtu navíc zdarma dostanete bezkontaktní platební kartu MasterCard Debit PayPass a ani za vedení nebo výběry nemusíte nic zaplatit. K úroku 0,45% získáte i ovládání účtu pomocí internetového bankovnictví a možnost okamžitého výběru peněz bez výpovědní lhůty.

Česká spořitelna

Poslední bankou, na kterou se v našem seznamu podíváme, je Česká spořitelna. Její spořicí účet nemá žádná časová omezení – stačí si jen pravidelně spořit bez výběrů a získáte úrok 0,2% u výše vkladu do 200 000 Kč. Také na vás nečekají žádné poplatky. K tomu máte kdykoliv možnost vybrat své uspořené finance. Stejně jako většina bank, i Česká spořitelna své zákazníky nelimituje, co se týká volné ruky při vkládání finančních obnosů na spořicí účet.

  • Můžete vkládat libovolnou částku
  • Frekvence vkladu může být pravidelná i náhodná
  • Není požadovaný žádný minimální vklad nebo zůstatek

Jaký z účtů tedy zvolit?

Neexistuje spořicí účet, o kterém by se dalo říci, že je všeobecně nejvýhodnější. Každý má své klady a zápory a je jen na vás, abyste zvážili, co od něj nejvíce očekáváte. Při krátkodobém spoření si zvolíte určitě raději časově omezený a velmi vysoký úrok, při dlouhodobém zase stabilní podmínky. Pro některé klienty bank hraje důležitější roli zase vedení zdarma nebo služby jako je používání cizí měny, spojení s investicemi a internetové bankovnictví. Zvažte také poplatky, případnou nutnost mít peníze ihned k dispozici a vyberte si takový spořicí účet, který nejlépe vystihuje vaše osobní představy – vždyť právě proto je jejich nabídka tak rozmanitá!